Мени
Црн Грав
 

Црниот грав е одлични за вашиот дигестивен тракт, особено за дебелото црево. Овој грав произведува киселина која му помага на дебелото црево при производството на бактериите кој се од  суштинско значење за правилната функција, со што се намалува ризикот од рак на дебелото црево.

Црниот грав содржат витамини К, А и Ц, калиум, фолна киселина, железо, магнезиум, тиамин (витамин Б1), рибофлавин, бакар, калциум, фосфор, протеини, омега-3 масни киселини и ниацин. Гравот е исто така богат извор на диетални влакна кој играат важна улога во спречувањето на холестерол и го намалува ризикот од срцеви заболувања.
Карактеристичната црната кожа на гравот, исто така, содржи 8 различни Флавиониди. Тие се преполни полно со протеини и во 100 грама содржи 7 грама протеини и растителни влакна.

Црниот грав го загрева организмот и има сладок вкус. Добар е за бубрезите, за репродуктивните органи и одличен диуретик. Се користи при лумбални болки, болки во колената, стерилност, зарипнат глас, камен во бубрег, ноќно мокрење, тешкотии при мокрење и топли бранови во период на менопауза.
Начин на подготовка: се потопува 8 часа, потоа се вари 60-90 минути, се додаваат морски алги и на крај се посолува по желба.