Мени
Лекување со семиња
 

ХЕЛДА
Хелдата почнала да се одгледува уште пред 4.000 години во Индија и Непал. Била многу отпорна на студ, па почнала да се одгледува во повеќе земји,на исток-во Кина, Јапонија, Кореа, па се до далечниот исток, а на запад-Ками, Сури.  Се проширила и кај словенските народи, и во IX-X бек стигнала и во Русија каде постанала главна храна.  Од хелда се прави каша, палачинки како и за припрема на чоколада и чоколадни производи.
Богата е со калиум, фосфор, бакар, цинк, бор, јод, никел, кобалт, како и лимонска и оксална аминокиселаина, витамин Б1 и Б2, РР никотинска киселина, фолна киселина. Белковините што се содржат во хелдата се многу поквалитетни од тие во другите зрнести култури. Хелдата е одличен медоносец. Од еден хектар земја посадена со хелда може да се добие до 100 кг ароматичен, густ, темно-кафеав мед.
Кашата од хелда словените одамна ја користеле во народната медицина. Се препорачува против пореметување на дигестивниот тракт, бубрежни болести,кај слабокрвост, нервни растројства и кај покачен холестерол во крвта, кај мажите помага при намалена полова потенција. 

 

ЖЕШКИ ОБЛОЗИ И МЕЛЕМИ
Од брашното од хелда се прават топли облози и мелеми, кои се користат при кожни болести и акни.

  • Во машина за кафе се мелат зрна од хелда и се мешаат со мала количина мед. Доколу смесата е многу густа се додава 1-2 супени лажици вода или пченкарно масло. Треба да се добие смеса слична на павлаката.Смесата се нанесува на лицето и се држи 15-20 минути,а потоа маската се мие со вода во која сто се додава малку јаболкова киселина.Третманот може да се прави на секои 7-10 дена.Набрзо потоа почнува да се заприметува дека кожата е затегната и прочистена,ги снемува акните и ги затегнува порите.
 

        СКЛЕРОЗА НА КРВНИТЕ САДОВИ
 1 мало лажиче хелда да се вари во 0.5л вода,да се остави во добро      затворен сад 2 часа и сето тоа да се исцеди.Да се пие по ½ чаша 3-4 пати на ден

 

НИСКО НИВО НА ХЕМОГЛОБИН
Современите лекари-диетолозите не само што препорачуваат да се јаде каша од хелда за заболените од анемија(ниско ниво на на хемоглобин во крвта) туку препорачуваат и користење на цветот од хелда

  • Процветани врвови од хелда и лист од коприва се измешаат во иста количина.Три лажици од смесата да се стават во 2 шољи со зовриена вода,да се остават да отстојат 3 часа и потоа да се процедат.Во текот на денот да се испие целиот чај во 3-4 пати 20 минутипред јадење.Третманот да се повтори во времетраење од 6-8 недели.

    ГАСТРИТИС
Кашата од хелда се користи против гастритис и цир на желудникот и на дванаесетпалачното црево.Кашата делува на желудникот а организмот доста брзо ја прима,одлично ја вари и апсорбира,истовремено организмот прима се сто му е потребно за нормална работа:избалансирана природна комбинација на белковини,масти и јаглени хидрати,добар извор на витамини и минерали.
      ДИЈАБЕТИС
Кашата од хелда е незаменлив во диетите на дијабетичарите.

  • Зрната од хелда да се измијат во вода и потоа да се исушат во рерна и потоа да се пржат во тава без никаков додаток додека не се добие темнокафеава боја.Потоа да се сомелат во млин за кафе.Потоа лажица од брашното се меша со кисело млеко.Оваа мешавина да се користи 2 пати на ден пола саат пред доручек и узина.
  • 2 лажици брасно од хелда со 1 лажица масло да се пропржат додека не добијат темна боја.Се додава 1-2 чаши со вода и се вари на тивко додека смесата не се згусне,се додава сол по желба.Се добија одлицен сос од хелда
  • Да се измеша хелдино брашно со вода во однос 1:1,5.Се посолува по вкус и се пржи како што се пржи и компирот и се додава исецкан лук.
  • Се припрема тесто од 300гр брашно од хелда 1 јајце сол и вода.Се прави тенок лист од тестото исе витка како ролат и се сечка на тенки резанци.Резанците се ставаат во зовриена вода и се варат додека не бидат готови.Се процедуваат,водата не ја тураме бидејќи во неа се наоѓаат многу растителни белковини и мозе да се употреби за припремање на други јадења.Резанците да се измијат со зовриено млеко а одозгора може да се зачини со сосот од хелда во која сто се вареа резанците.За тоа е потрбно да се пропржи на тивок оган 1 лажица брашно од хелда,се посолува по вкус,се додава течноста од резанците се намалува огнот и се вари додека смесата не стане густа.
 
 
1, 2, 3, 4