Мени
Лекување со семиња
 

ЈАЧМЕН
Јачменот е билка која се применува во исхрната на луѓето и животните скоро во сите континенти. Семето содржи скроб,белковини, целулоза и  различни ферменти.
Има широка примена во народната медицина: за смирување на воспаленија на слузницата на внатрешните органи,во вештачката прихрана на децата како додаток на полномасното кравјо млеко, а водениот раствор од јачменов слад благотворно делува на нервниот систем, против хемороиди, камен во бубрези,болести на уринарните органи и мочниот меур.
Купката од јачменов слад опуста и го смирува воспалението на кожата.

 • ЗА ЖЕЛУДНИК И ЦРЕВА

Слузавите чаеви од јачменовите зрна,олупените зрна и грубо сомелените зрна имаат ублажувачко и заштитно дејство,го намалуваат воспалението на желудочната слузница,цревата и другите внатрешни органи, се користат против прелада,а ја зајакнуваат и тонизираат кожата при кожни заболувања.

 • ИНТЕРЕСНО ЗА ЖЕНИ

Јачменот се користи на различни начини кај жени со застој на менструација и собрана крв. Облоги од топол полуварен јачмен се ставаат во долниот дел на стомакот од жената при болни менструации. За тоа е потребно јачменот да се вари 10 мин.,да се стави во платнена кесичка , малку да олади и да се стави на долниот дел од стомакот не пократко од 30 минути.Овој облог се користи и против други гинеколошки болести: бартолинитис, вагинитис, бело перење,спуштена матка.
Јачменот е одлично средство за зајакнување на имунитетот после тешки операции или тешки породувања.

 • ЧАЈ ОД ЈАЧМЕНОВ СЛАД ????????????????????

Јачменовото семе се мие во топла вода и се става помегу 2 ткаенини претходно натопени со топла вода.Ткаенините повремено се навлажнуваат со топла вода се додека не изртат зрната. `Ркулците треба да бидат со големина околу 1 мм, а зрната ке се исушат брзо и добиениот слад се претвора во брашно. Сладот содржи околу 40% скроб, 30 % целулоза, 10 % декстроза, 10 % белковини, витамини А, Б, Д, Е, минерални соли и ферменти.

 • ДИЈАБЕТИС

2 лажици брашно од јачменов слад се мешаат со 100 гр.зовриена вода ( собна температура), се пие целата добиена течност после доручек и исто толку после ручек. Лечењето трае еден месец.
Може да се користи и сушено јачменово стебло: 30 гр.мелено стебло се меша со 250 гр. нелупен овес и се прелева со 2 литри ладна вода, па се остава да стои цела ноќ, а утрото се вари и се остава 30 минути во затворен сад, па се процедува. Чајот се пие во текот на денот место вода  со неколку капки лимонов сок.

 • ЗА ПРЕХРАНА НА ДЕЦА

-1 лажица јачмен се прелева со една чаша зовриена вода и се вари на тивок оган се додека не се сварат зрната, а кога ќе олади се процедува. Овој чај се додава во полномасното млеко.
-на 1 дел полномасно млеко се додава 3 дела јачменов чај. Количината на чајот се намалува, а млекото се зголемува со растењето на детето. Исхраната со овој чај трае до 8-9 месечна возраст на детето.

 • ИЗНЕМОШТЕНОСТ И СЛАБ ОРГАНИЗАМ

2 лажици брашно од јачменов слад се оставатт 4 часа во 1 литар зовриена вода, па се процедува. Се пие по пола чаша 4-5 пати на ден,засладен со мед по вкус.

 • КУПКА

1,5гр.јачменов слад се става во када и се прелева со 2-3 литри зовриена вода.Се остава да стои половина час додавајќи ладна вода до посакуваната температура за капење.

 • КАШЛИЦА

-Се зема иста количина семе од јачмен,овес и `рж,се додава цикорија и 2 гр.олупени горки бадеми и се вари како обично кафе. Може да се додаде и млеко. Користењето не е ограничено.
-Во термос се тура 3-4 лажици лачменов слад и се прелева со 0,5литри зовриена вода. Се остава да стои 1-2 часа, па се процедува. Се пие по 1/3-1/2 чаша чај 2-3 пати на ден.
-2-3 лажици јачменов слад се прелева со 1 литар зовриена вода,се засладува со мед. Се пие по ½ чаша 5-6 пати на ден.

 • СИЛНА КАШЛИЦА

Се зема 20 гр.јачменово семе и се остава да стои во чаша вода 4-5 часа. Потоа се вари на тивок оган 10 мин. и се процедува.Добиениот слузав чај се пие по 1 лажица 4-6 пати на ден.

 • ЦИСТИТИС

Се мели  во прав јачменовиот слад. 2-3 лажици прав се прелеваат  со 1 литар зешка, зовриена вода.Треба да постои извесно време и се процедува. Се пие наместо вода во текот на денот.

 • ХРОНИЧЕН  ЗАПЕК

1оогр јачменови зрна и 4-5 круши да се сварат заедно во 1л. Вода на слаб оган да се варат 20 минути.Откако ке се олади да се процеди и да се пие 10минути пред ручек и вечера по ½ чаша.

 • КУПКА ПРОТИВ КОЖНИ БОЛЕСТИ

За оваа купка потребни ни се 1.5кг јачменов слад се истура во кофа со вода а потоа се прелива со 3л. Зовриена вода и да се остави да оттстои од 30-60мин.Потоа теноста да се процедии да се тури во када со топла вода.Да се остани во купката најмалце 30 мин.Купката од јачмен ги лечи запаленијата на кожата.

 

  О В Е С

 • ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА КАРДИОВАСКУЛАРНИОТ И НЕРВНИОТ СИСТЕМ

Чајот од овес благотворно делува на кардиоваскуларниот и нервниот систем и ја подобрува работата на метаболизмот.Приготвување:Овесот во сооднос со водата е во размер 1:10(50гр овес се вари со 0.5л вода)се остава да отстои 24 часа,се процедува и се пие по половина чаша 2 пати на ден.

 • ТУБЕРКОЛОЗА,ИЗНЕМОШТЕНОСТ НА ОРГАНИЗМОТ И СОСТОЈБА ПОСЛЕ ТЕШКА БОЛЕСТ

Се зема 1 чаша овесни зрна,се преливаат со 1л вода и се варат на тивок оган додека не испари ¼ од течноста.Потоа се цеди и се додава мед по желба,се пие по половина чаша на ден.

 • НЕФРИТИС

Се бери овесот кој што е уздреан до боја слична на восокот и се суси.Се прелива со чаша ладна вода и се остава да остпи 4 часа.Се пир по ½ чаша 3 пати на ден

 • ПРОТИВ НЕСОНИЦА

Се зема по 1 лажица овес и ‘рж и се варат во 0.6л вода додека зрната не почнат да се распаѓаат.Одма да се процеди.Чајот да се пие во текот на денот наместо вода.Чајот е одличен за силно нервно нарушување,стрес
100гр сомелени зелени врвови од овес и се преливат со 0.5л вода и се остава на темно место на собна температура околу 3 недели и повремено смесата да се меша.Да се процеди течноста.Да се зема по 20-30 капки во една лажица 3-4 пати на ден 20 мин пред јадење.

 • ХИПЕРТЕНЗИЈА

1.5 чаша излупени овесни зрна се преливаат со 1.5л зовриена вода и се вари на тивок оган во затворен сад додека не остане 0.5 л од течноста.Се процедува и се зема  наутро и навечер по една чаша.Може да се додаде и мед по вкус.Овај чај одлично го зајакнува кардиоваскуларниот систем и го подобрува процесот на размена на материите.
   ДИЈАБЕТИС
Без разлика на високата калоричност, овесната каша благодарение на многуте аминокиселини и други материи, често е вклучена во менито на заболените од дијабетис.  

 • 1оо гр. нелупени овесни зрна се преливаат со 0,7 литри зовриена вода, и се оставаат да стојат 12 часа. Се зема по ½ чаша 3-4 пати на ден.
 • 250 гр. нелупен овес и 30 гр. јачмен се преливаат со 2 литри ладна вода и се оставаат да стојат преку текот на ноќта. На утро се варат во затворен сад 30 мин. Да се остави додека смесата не се олади, да се пие во текот на денот во замена на вода со неколку капки лимонов сок.
 

СРЕДСТВО ЗА МОКРЕЊЕ
Се зема 3 дела овес во цвет, 2 дела лисја од бела бреза и еден дел лист од црна рибизла. 2 лажици од смесата се прелива со 2 чаши зовриена вода,се варат 10 мин. во затворен сад. Се остава да стои 40 мин. Целиот чај се пие преку текот на денот ½ час пред јадење.
АНГИНА
Се зема ½ чаша чај од лупен овес (1 чаша лупени овесни зрна на еден литар вода ) и се меша со една чаша чај од жалфија (1 лажица листови од жалфија на 1 чаша вода).Сместа се користи за редовно чистење на грлото.

 
1, 2, 3, 4