Мени
Макробиотички рецепти
 

Леб
Лебот е направен со пченично брашно, пченица, јачмен, 'рж, овес, итн. Инаку, освен енергетските материјали, добриот леб содржи и целулоза, витамин Е и Б комплекс, калциум и други минерали (микроелементи), како и протеини.
Кога се подготвува леб, обично се избегнува употребата на квасецот. Наместо тоа, ние обично се потпираме на природен процес на ферментација на житарици или употреба квасец да се направи тестото поголемо. Лебот со квасец го дуе стомак, ги слабее цревата, ја проретчува крвта. Сепак, тоа не е секогаш дури и неопходно да во тестото за леб додадеме квасец. Ако таквото тесто, покриено со влажна кујнска крпа, го ставете на топло место и да се остави од 8 до 12 часа, тоа е нормално да ќе се зголеми. Постојат многу видови на леб, кои може да ги замесиме само со едноставно промешување на различни видови на брашно, цели зрна или овошје. Доброто мешање е клуч за подготовка за бесквасниот леб. Кога ќе се меси овој леб, ќе треба да се меси тестото за најмалку 350 пати. Што повеќе го месиме, толку поголема ќе биде веројатноста дека тестот ќе биде повеќе кренато. Лебот кој содржи некој вид на цели зрна, како ориз, јачмен или просо, многу полесно се вари од оној кој е подготвен само од брашно. Всушност, лебот од пченица сам по себе претставува оброк.
Маслото не е неопходна состојка. Во многу европски земји, не се користи во овој случај, лебот ќе биде малку потешко да се вади од тавата, но и така тоа може да биде многу вкусно. Во рецептите кои следат зависи од вас дали да се користи масло.

Квасец за тесто
Квасец за тесто, можете да добие на начинот на кој ќе се меша 1 чаша брашно и доволно вода за да се направи густо тесто. Прекријте ја тепсијата со влажна кујнска крпа и оставете ја на топло место за 3 - 4 дена. Додека тестото се ферментира, тоа ќе создаде меурчиња и ќе стане кисело. Овај квасец може да се употреби во секој рецепт за подготовка на леб од интегрално брашно. Едноставно, додадете 1 1, 1/2 чаша квас-тесто за леб и месете како што е опишано. Покријте со влажна кујнска крпа и оставете го на топло место од 8 до 12 часа. Потоа се пече на ист начин како и лебот со ориз. Вака припремен, вашиот леб ќе има малку киселкаст и одличен вкус. Како квасот за леб, можеме да го употребиме како квасен

 

Леб со ориз

 • 4 чаши интегрално пченично брашно
 • 4 чаши варен кафеав ориз
 • 2 супени лажици сусамово масло
 • 1/4 - 1/2 чајно лажиче морска сол
 • вода

Измешајте го брашното и морска сол. Додадете масло и продолжете да
мешате. Сега додадете го оризот и  месете ја оваа мешавина додека не постане хомогена. Додадете доволно вода за од тестото да може да се формираат топки. Месете го тесто 300-350 пати (околу 10-15 минути). Додека месите, тестото повремено станува влажно и лепливо. Тогаш тоа посипете со малку брашно и продолжете со месење. Помачкајте ги двете тави за леб со масло од сусам. Ставете го во нив тестото и изравнете го. Притиснете го тестото по рабовите од тавата толку да бидат обложени краевите, а потоа направете мал рез во средината. Покријте ја тепсијата влажна кујнска крпа и оставете ги 8-12 часа на топло место. Се пече во рерна за 15-20 минути на температура од 150 ° C, а потоа продолжете со печење околу 1 час и 15 минути, на температура од 180 ° C.
Ако оризот го имате припремено пред 2-3 дена, лебот ќе биде многу сладок. Дури, иако е малку киселкаст, оризот ќе помогне да лебот побрзо нарасте и ќе му даде сладок вкус.

Леб од хелда

 • 1,1/2 чаши свежо сомелено хелдино брашно
 • 3 чаши интегрално пченично брашно
 • 1 чаша оризово брашно
 • 1 чаша пченкарно брашно
 • 2 лажички сол
 • 1 лажиче сос од соја
 • 1/3 чаша масло
 • 2-3 чаши вода

 Измешајте ги сувите состојки па додадете топла вода и сосот од соја и добро замесете го. Загрејте и премачкајте го плехот со масло, па во него ставете го тестото. Ставете го плехот во ладна рерна, а потоа вклучете на 180 ° C и печете најмалку 2 часа.

Леб со суво грозје и ориз

 • 4 чаши варен интегрален ориз
 • 4 чаши интегрално пченично брашно
 • 2 чаши суво грозје
 • 1/4 -1/2 чајни лажички морска сол
 • 2 супени лажици сусамово масло
 • вода

Се подготвува на ист начин како и лебот од ориз. Лебот го замесивте и го месевте од околу 250 пати, па додајте го сувото грозје, па месете уште 50-100 пати. Ставете го во подмачкана тепсија за леб и прекријте ја со влажна кујнска крпа. Оставете го да стои на топло место 8-12 часа. Печете го како и лебот со ориз.

 

Леб од сусам

 • 1,1/2 чаши препечено сусамово семе.
 • 1 чаша пченични зрна, препечени
 • 2 чаши интегрално пченично брашно
 • 2 чаши интегрално меко брашно
 • 2 чаши оризово брашно
 • 1,1/2 кафена лажичка сол

Измешајте ги состојките  и со 2-3 чаши топла вода. Загрејте го плехот и премачкајте го со масло па наполнете го со тесто до ¾ висина на плехот. Печете на 180 ° C околу 45-60 мин. Во ваквото тесто, масло не е потребно, затоа што сусамовото семе ја надокнадува количината на масло потребна за дневната храна.

Леб „A La Oakville“

 • 2 чаши интегрално пченично брашно
 • 1 чаша хелдино брашно
 • 1,1/2 лажица сол
 • 2 лажици масло
 • 1 чаша вода

Измешајте ги суви состојките. Додадете вода и месете. Тестото поделете го во 2-3 топки и оставете го на подмачкан плех. Печете 1,1/2 часа на 150 ° C

Леб со морков

 • 4 моркови исечени вдолж
 • 1,1/2 лажичка цимет
 • 2 чаши интегрално пченично брашно
 • 1 соја потпечено сончогледово семе
 • 4 лажички масло
 • 1 лажичка оревчиња
 • 1 чаша некое друго брашно
 • 1 – 2 вода

Пропржете го морковот. Додајте малку вода и варете на тивок оган 2 часа додека не стане златно-кафеава боја. Промешајте го брашното, солта и зачините. Додадете едно лажиче масло и месете го. Додадете една шола чаша топла вода и морковот кој претходно потполно се оладила. Попрскајте со семето од сончоглед, со брашно и додадете го во тестото. Добро измесете го. Водата внимателно додавајте ја после ставањето на морковот во тестото за да не се претера. Печете во веќе загреана рерна на 180 ° C околу 45-60 мин. Ова е многу вкусен колач – леб.

Пченкарен леб

 • 3 чаши пченкарно брашно
 • 1 чаша брашно за колачи
 • 1/4 чајна лажичка морска сол
 • 2 супени лажици пченкарно масло
 • 2 – 3 чаши ладна вода

Измешајте го брашното и солта. Додадете го маслото и добро замешајте го. Сега додадете ја и водата. И продолжете со мешање. Загрејте ја рерната на температура 190 ° C. Подмачкајте ја тепсијата за леб со сусамово масло и ставете ја празна подмачканата тепсија во рерната каде треба да стои 5 минути како би се маслото загреало. Извадете ја тепсијата и ставете го во неа тестото. Ако тестото го месевте со 2 чаши вода, печете 1 час и 15 минути на температура од 190 ° C. Ако употребевте 3 чаши вода, печете на иста температура 1 час и 45 минути.

Леб од интегрално пченично брашно

 • 8 чаши интегрално пченично брашно
 • 2 супени лажици сусамово масло
 • 1/4 – 1/2 чајни лажички морска сол
 • Вода

Помешајте го брашното и морската сол. Додадете го маслото и добро измесете го со брашното. Додадете доволно вода за да се формира топка од тесто. Месете ја оваа топка од 300-350 пати. Подмачкајте 2 тепсии за леб со сусамово масло. Во тепсиите ставете го тестото.  Прекријте го со влажна кујнска крпа и оставете го да расти 8-12 часа. Печете го во рерна 15 минути на температура од 150 ° C, а потоа уште 1 час и 15 минути на температура од 180° C