Мени
Масло од каранфилче
 
  • Помага при предвремена ејакулација
  • Корисно за третирање на ментални проблеми ( губење на меморијата, депресија и анксиозност )
  • Ја зголемува стапката на метаболизмот
  • Ја прочистува крвта и ја зголемува отпорноста на болести
  • Природен афродизијак
  • Ја отстранува несоница

Својства на ова масло го прават многу ефективно за олеснување на проблеми со забите : забоболка , болки во непцата и чирови во устата. Содржи голем дел од еугенол , кој се користи во стоматологијата, но многу години. Течноста gargling со разредено масло од каранфилче помага во олеснување на болката во грлото . Маслото од каранфилче е природен афродизијак. Има стимулирачки ефект врз умот и ги отстранува менталнатаисцрпеност и стресот.Маслото од каранфилче промовира длабок и мирен сон. Тоа се користи за да помогне во лекувањето на ментални здравствени проблеми како што се губење на меморијата, депресија и анксиозност. Во прилог на прочистување на крвта, помага за контрола на шеќерот во крвта и на тој начин е корисно за дијабетичарите.

Се должи на антисептички својства , корисно е за рана , исекотини, микоза , габични инфекции , модринки, боцкави топлина , итн . Тоа може да се користи во каснувања од инсекти, и, генерално, за раната. Не треба да се користи неразреден. Од древна Кина до денес им служи на повеќето луѓе како антисептик и аналгетик, но неговата примена не е ограничена на тоа.