Мени
Масло од лешник
 
  • Содржи високи нивоа на витамин Е , Б6, есенцијални масни киселини, магнезиум, железо , селен
  • Го дава тонот на кожата, хидрати и стимулира регенерацијата
  • Не остава мрсна остатоци на кожата
  • Погоден за кожашто е сува, оштетена  и мрсна
  • Помага вочистењето на порите, го регулира лачењето на себум
  • Има ефект на затегнување што прави кожата да изгледа поздрава и со повеќе тон
  • Погодно како додаток на креми и лосиони за нега на кожата

Природно масло од лешник се добива со филтрација на основни лешници. Дефиницијата на добро масло за нега на кожата значи дека лесно се апсорбира , не остава мрсни остатоци на кожата, содржи висок процент на антиоксиданси, помага во одржувањето на хидратација и тонот на кожата. Маслото од лешник ги исполнува сите овие критериуми. Богато е со незаситени масни киселини и кожата ја апсорбира брзо . Содржи висока концентрација на витамин Б и Е, богата со антиоксиданси и растителни феноли. Кога се нанесуваат во кожата , има стега ефект што ја прави кожата да изгледа поздрава и со повеќе тон . Антиоксиданс ефект на витаминот Е помага при регенерацијата на кожата и надминување на ефектите од стареењето.
Масно масло за мрсна кожа

За мазна кожа често е подобро да се користи растително масло , наместо помалку мрсна крем што може да предизвика лачење на себум емулгатор. Лешниковото масло ја омекнува кожата и се користи за мрсна кожа , како што чисти и одзатнува порите , спречување на задржување на себум и појава на акни и последователни инфекции. Општо земено , лешниковото масло се користи од страна на голем број на луѓе преку различни производи за нега на кожата , благодарение на своите корисни својства . Ако имате избор, секогаш избирајте потполно природен производ кој не содржи алергени , конзерванси , хемиски супстанции.Можно е да предизвика оштетување на вашата