Мени
Пченична трева
 

Листот од млада зелена пченица е една од спектакуларните намирници преполни со материии со поволен ефект на организмот. Тоа е всушност млада зелена пченица обрана пред развивањето на зрната (плодовите) и трансформацијата во стеблото на златните класови. Како млада билка, пченицата со составот повеќе личи на лиснат зелечук отколку на жито. Се бере кога е висока околу 15 до 20 сантиметри, за оптимално да се искористат нутриентите кои од лисјата потоа преминуваат во зрната. Потоа се прави екстракција и сушење, и настанува зелен прав кој може да се потопи во вода или да се додаде на разновидни здрави овошни или зеленчукови сокови.
Пиењето на сок од млади зелени житарици денес претставува силно детоксикациско средство и извор на антиоксиданси, со што може да заштити од многуте болести кои денес постојат.
Пиење сок од млади зелени житни за прв пат е промовирани од страна на д-р Ен Вигмор , пионер на naturopathy , основач на Хипократ заводот за здравствена заштита која подоцна беше преименуван и сега го носи нејзиното име. Во седумдесеттите години на минатиот век е многу активна во промовирање на поволните својства на сок од листовите на младата пченица како третман за хроничните болести. Разни корисни ефекти се припишуваат на овој препарат во историјата од третман на рак и хроничен замор до дијабетес, висок крвен притисок, синузитис и чиреви. Денес знаеме за сигурно дета е моќен детоксикатор и извор на антиоксиданси и на тој начин може да заштити против многу болести.

 

Исхрана и здравствени карактеристики на млади пченица

Кога расте во органски услови , листовите на млада пченица задржуваат 82 од 92 минерали присутни во земјата , а се проценува дека 1 лажичка прашок од млади пченица (3гр) содржи иста количина на хранливи материи , како и половина килограм на органски одгледувани овошје и зеленчук.
Лисјата на млади пченица се богати со хранливи материи и е од големо значење за здравјето, содржи витамини , минерали, ензими , аминокиселини и голема количина на хлорофил -дури 70 %. Значајно Е дека хлорофилОТ има многу слична структура како хемоглобинот  молекула која игра клучна улога во функцијата на црвените крвни зрнца , дозволувајќи и на крвта да пренесува кислород до сите делови на телото. Затоа, хлорофил често го претставуваат како крв на растенијата и се смета големата количина на хлорофил присутни во лисјата на млади пченица лесно може да се апсорбира во нашето тело и врши чистење на црниот дроб, клетки, ткива и крв.
Моќ на млада пченица: Лисјата на млади пченица содржат витамин А, витамин Ц, витамин Б комплекс , витамин Е и К, и минерали се наоѓаат во почвата , вклучувајќи калциум, магнезиум, железо, цинк, калиум, фосфор и кобалт.
Тоа е одличен извор на аминокиселини и ензими -Специфичните нутритивни состав на листовите на младата пченица обезбедува корисни ефекти врз кожата, косата и ноктите.Се смета дека имаат anticancerogenic и детоксикација ефект. И се корисни за варењето, превенција на болести на срцето и крвните садови.
Посебно се препорачува за имунокомпромитирани , лицата изложени на зголемена ментална и телесна активност , спортисти, по операцијата и за опоровавување од болест, дијабетес , и во нередовна и еднолична исхрана.

Рецепт за детоксикација

Вкусот на сок од млада пченица во почетокот може да ви изгледа необично, и препорачливо е да се комбинираат пченица со некои други овошја или сок од зеленчук . Особено добро оди со сок од јаболко. Почнувајќи со околу 3г дневно ( една лажичка прав) , а потоа постепено се зголеми износот на до околу 6 г на ден ( две лажички прав).
Јачменова трева
Содржи многу витамини и минерали. Само за илустрација:

  • 30 пати повеќе витамин Б1 и 11 пати повеќе калциум од млекото
  • 5 пати повеќе железо од спањакот
  • 7 пати повеќе витамин Ц од портокалите.

Покрај тоа содржи и витамин Б2, Б6, Е, К, бета каротен, фолна киселина…
Поради сите наведени витамини и минерали, го зајакнува имунолошкиот систем и го намалува холестеролот во крвта.
Протеинскиот состав е речини совршен бидејки ги содржи сите есенцијални 8 амино-киселини.
Дел од здравствените придобивки кои ги нуди се:

  • детоксификација
  • подобра дигестија
  • низок холестерол
  • подобрена крвна слика
  • проблеми со артритис (поради богатството со железо)