Мени
Природни лекови

Сок од магдонос ги штити бубрезите
Сокот од свежо исцеден магдонос е еден од најсилните сокови. Затоа не се препорчува да се пијат повеке од 40-60 милитри. Редовната употреба на свеж сок од магдонос обезбедува нормална размена на кислородот , а исто така ја потикнува функцијата на надбубрежната и на штитната жлезда. Елементите што се наоѓаат во сокот ги јакнат зидовите на крвинте садови, на капиларите и на артериите.
Сокот од магонос често се користи како лек против болестите на уринарниот тракт, ефикасен е за исфрлување камен од бубрезите и песок од мочниот меур. Често се користи против нефрититис и против други бубрежни заболувања.Сокот од магдонос е одлично средство за лекување на очните болести и на очните нерви. Со оспех се користи против чиреви на рожницата, катаракта, конјунктивитис, офталмија. Сокот од магдонос е ефикасен лек против гинеколошките болести.Со редовна употреба,спазмите предизвикани од менструалните нарушувања целосно исчезнуваат.


Сок од боровинки спречува инфекции
Микробиолошките испитувања покажаа дека сокот од боровинки може да биде корисен за лицата што страдаат од чести уринарни инфекции. Во истражувањето учествуваа 150 жени поделени во три групи.
Првата група пиела 50мл. сок од боровинки дневно,втората група пиела 100мл. раствор од лактобацилис, кој е добар за болестите на дигестивниот тракт за што ова бактерија го спречува развојот на патогените микроорганизми,
Треатата група била котролна. По 6 месеци ваков режим, во првата група имало само 8 жени кои имале по една епизода на инфекцијата, што сочинува 16%, додека во контролната група тој процент изнесува 36%,колку што е регистрирано и во втората група.
Стручњаците засега не се во можност да објаснат на кој начин боровинките дејствуваат  врз инфекциите на мочните патишта, но претпоставуваат дека високото ниво на проантоцијанидинот (вид танин) го спречува развојот на ешерихија коли која е најчест предизвикувач на оваа болест
Затоа на сите што страдаат од уринарни инфекции им се препорачува сок од боровинка.


Бадемите го намалуваат холестеролот
Бадемите се богати со маснотии и препорачливо е да се конзумираат во помали количини бидејки се многу корисни за срцето, Испитувањата покажале дека луѓето кој конзумираат бадеми, ореви најмалку 6 пати неделно просечно живеат 7 години подолго од останатите, и кај нив се забележани помал број проблем со срцето. Тие содржат изобилство од мононезаситени масни киселини кој го намалуваат холестеролот и на тој начин превентивни влијаат од кардиоваскуларните болести.Богати се и со витамин Е кој ,исто така е корисен за срцето. Бадемите се одличен избор на цалциум - 30грма бадеми обезбедува околу 10% од дневните потреби за овај минерал. Калциумот во бадемот придонесува за цврстината на коските,  а помага и во регулирање на работата на срцето и нормализирање на крвниот притисок.
Храна против карцином на дебелото црево

Најпрепорачливо е да јадете пченични микулци и пченични трици богати со растителни влакна и да го избегнувате црвеното месо и  мастите од животинско потекло. Ако веке јадете месо подобро е да биди динстано или печено во рерна или микробранова печка одколку да се спрема на скара.
Јадете што повеке зеленчук особено лиснат , зелка, броклуа, карфиол и прокељ. Овој вид зеленчук има заштитно влијание ако се консумира 2 - 3 пати неделно. Ваквите зеленчуци се богати со растителни влакна и имдоли кој имаат антиканцерогено дејство.

Конзумирајте пилешко , мисиркино месо и риба овие продукти имаат заштитно дејство од канцерот на дебелото црево. Ако имате полипи, внесувањето големи количини масна риба би можело да ги намали.
Обраното млеко и немасниот јогурт, особено оној што содржи ацидофилна култура, можат да бидат дел о режимот на исхрана за одбрана од овјо канцер.
Намалетего внесувањето алкохол на најмногу два пијалаци дневно. Особено избегнувајтего пивото.

 

Овие промени во исхрана се уште понеопходни ако веке сте имале оперативе зафат за отстранување на канцерот на дебелото црево, или имате полипи кој би можеле да се развијат во малидно заболување. Во тој случај препорачливо е секојдневно внесување една до две чинии пченични микулци богати со растителни влакна или снегулки од пченично зрно со млеко или јогурт како природен лек.


Салепот го јакне организмот
И денес голем број луге на салепот му придаваат чудотворна моќ, дури и кај нас , а особоено кај местата каде живее муслиманско население,каде најдолго се поддржало влијанието на арапската медицинска култура .
Ориенталците се цврсто убедени и фанатично веруваат дека салепот е најдобро средство за јакнење на половата моќ. Муслиманите се убедени дека салепот го закрепнува и јакне организмот, го додмладува и ја брака потенцијата ,заради што треба секојдневно и редовно да го пијат постари мажи.
Салепот треба да се добива од млади, јадри , јајчесто , сочни речиси бели годинашни компирчина. Салепот е таинствен и чудотворен лек.
Салепот е типична слузеста маса . Дејството на салеповата слуз  е благотворно и корисно. Тоа е ефикасно средство за лекување воспалениа на слузницата по цревата и желудникот, а пред се против разни катари и проливи , особено кај децата.
Начин на подготовка: 1гр салеп во прав и 1 гр лактоза (млечен шекер) добро се мешаат , потоа смесата се става во измерено шишенце. Смесата се меша , односно се кваси во 2гр алкохол, се меша , се прелива со 10 - 15 грама врела вода, се промешува , а потоа по малку се додава остатокот од врелата дестилирина вода до вкупно тежина од 100гр.
Салепот долго варен во вода или млеко се засладува со мед  и  се зачинува со цимет, се меша и се пие жежок .Се верува дека салепот е добро средство за јакнење на организмот.