Мени
Протеини

Протеините се еден од клучните елементи во исхраната на човекот а посебно кај спортистите. Уште во време на античка Грција олимпијците знаеле колку е важна исхраната богата со протеини. Протеинските суплементи  се појавуваат на пазарот како резултат од потребата за суперхрана наменета за оние луѓе кои што тежнеат кон изграба на цврсто и силно тело со убаво израмнета мускулатура. Начинот на добивање на протеинските суплементи е усовршуван со децении. Во седумдесетите години од  минатиот век започна помасовно производство на протеини од мелко и јајца. Покасно користени се и други извори како се говедско месо, соја, пченица, ориз...
Деведесетите години на пазарот се појавува најсовршениот облик на протеин а тоа е, протеинот од сурутка – Whey . Прво почна да се произведува во форма на концентрат а дури подоцна во форма на изолат. Веј протеин изолат претставува најсовршеното достигнување на технологијата во протеинската индустрија.

 

ISOCOOL WHEY ISOLATE
За најголемите перфекционисти


Isocool е добиен со врвна технологија и во него нема да најдете ништо друго освен изолиран протеин од сурутка. Само Isocool може да се пофали со 0% масти, 0% хидрати и чист протеин од веј изолат. Isocool не само што ги израдува најголемите нутриционистички перфекционисти туку ги израдува и обожавателите  на вкусовите од  јаболко, праска и вишна но сепак, најверојатно најмногу ќе се израдуваат спортистите.

 

Начин на употреба: од 2 до 6 дози дневно помеѓу оброци во зависност од килажата и оптеретувањето.
Вкусови: Јаболко, праска, вишна.

Цена:

......................................................................................................................................


PROSTAR WHEY PROTEIN
Добитна комбинација

Prostar whey protein е комбинација од два типа протеин, whey конценрат и whey изолат. Оваа мешавина во вкупна вредност има околу 81% протеини од потекло whey.

Начин на употреба: од 1 до 5 дози дневно, во зависност од килажата и оптеретување.
Вкусови: Чоколада, внила, јагода, какаомока, куки и крем, банана, маилна.

Цена:

......................................................................................................................................

WHEY SUPREME
Омилен меѓу спортистите

100% Whey Supreme е протеин кој што со висока технологија е концентриран во суплемент, и со своите 70% протеин ќе ви ги нахрани мускулите многу квалитетно.
Начин на употреба: од 1 до 5 дози дневно во зависност од килажата и оптеретувањето.
Вкусови: Пинаколада, ванила, чоколада, јагода, банана.

Цена:

......................................................................................................................................

ISOPREME WHEY ISOLATE

Ultimate Nutrition Isopreme е 100% чист биоактивен веј изолат, богат со ВСАА амино киселини. Во пакувањето се наоѓа околу 86% најквалитетен изолат од веј протеин. Споредете го со другите и ќе видите каде му е местото.

Начин на употреба: од 2 до 6 дози дневно во текот на денот помеѓу оброци, во зависнот од килажата и од физичката форма, да се раствори во чаша вода, сок или млеко.
Вкуосви: Ванила, чоколада, банана јагода.

Цена:

......................................................................................................................................

ISO SENSATION 93
Рекордер

Освен тоа што е рекордер со 93,7% протеини од најдобриот Whey Isolate, појачан е со длутамински комплекс и со хранливиот колострум. За да се апсорбира што полесно и побрзо, додадени се инсулински и дигестивни комплекси (алфа липоидна киселина, д-пинтол, 4 хидроксиизолеуцин). Уште ова, прв пат е употребена ISOCHILL метода – двостран систем на унакрсно микрофилтрирање со ниски температури на веј изолат.

Начин на употреба: 1 доза да се измеша во чаша вода, сок или млеко, и така 1 до 4 пати дневно во зависност од потребите.

 

 

Состав: IsoChill – whey protein isolate, glutamin komplex (glutamin peptidi, glutapure glutamin и n-acetil l-glutamin) klostrum, si komplex-insulin komplex (alfa – lipoid acid, d-pintol, 4hidroksiisoleucin) d-komplex – digestiven komplex (proteaza, laktaza)
Вкуови: чоколадо, ванила, колач и бразилско кафе.

Цена:

......................................................................................................................................

PROTEIN SENSATION 81
Time relase protein

Овој производ претставува посебно избалансирана и исфилтрирана протеинска смеса заштитена со формулата Nitropro 7 на Ultimate Nutrition. Овој протеин е направен така да неговите протеини се отпуштаат во телото подолг временски период, околу 6 часа. Што значи ако го испиеме пред спиење ќе ни ги храни мускулите во текот на целата ноќ. Protein Sesnation е доста силен со 81% протеини и единствен со time relase формула и затоа спортистите го конумираат пред сиење.

Начин на употреба: 1 до 2 мрици да се помеша во чаша вода, сок или безмасно млеко.
Состав: Нитропро 7 протеинска  смеса, ултра и микрофилтриран протеин од концентрирана сурутка, природен протеин од млечен концентрат, спороваречки казеин, природен протеин од белка, протеин од изолирана сурутка и делумно хидролизирана сурутка, калциум казеин)
Вкусови: чоколада, ванила, шумско овошје и праска.

Цена:

......................................................................................................................................

R.T.D
Ready to drink

Многу практично пакување на високо квалитетен протеински напиток со моногу малку јагледни хидрати. Ртд напитокот ви овозможува во секоја прилика да ги нахраните мускулите со 30 гр. комбиниран протеин од млечен концентрат и изолирана и концентрирана сурутка. Ртд е идеален за сите што не сакаат поради немање време да останат без квалитетно нахранети мускули. Лесен е за носење и треба да го најде местото во торбите на повеќето спортисти

.Начин на употреба: 1 до 3 лименки дневно, во зависност од потребите. Да се послужува разладено.
Вкусови: Ванила, чоколада.
Цена:

......................................................................................................................................

ULTIMATE SENSATION PROTEIN BAR
Вкусна протеинска ужина
Протеин бар или протеинско чоколадо е наменето како вкусна ужина помеѓу оброци, пред или после тренинг. Содржи 30гр. протеин и само 2гр. шеќер. Ultimate sensation е многу практичен за носење и нема да дозволи во текот на денот и покрај работата и обврските да останете без квалитетен оброк.

 

Вкусови: Бело чоколадо карамела и црно чоколадо карамела и кикиритки.
Пакување: 85 гр.

Цена: