Мени
Масло за регенерација на кожата
 
 • Внимателно избрана комбинација на масла со највисок процент на есенцијални масни киселини и природни извори на витамин Е , кој исто така ја храни, регенерира и хидрира кожата
 • Дизајнирано за грижа за зрела и многу сува и оштетена кожа
 • Стимулира микроциркулацијата и ја враќа еластичноста на кожата, природниот сјај и здрав изглед
 • Маслото од темјан има длабок епидермис и директно го  храни и регенерира хидро-липидниот слој на кожата
 • Го запира процесот на дехидрација и стареењето на кожата , ја враќа еластичноста и ги намалува брчките
 • Масло од пченичен никулец- најмоќниот природен концентрат на витаминот Е, докажан за намалување на брчките
 • Ја штити кожата , влегува во најдлабоките слоеви за создавање природни резервоари на влагата

 

 

 

 

 

 

 

 

Масло од темјан
Маслото од темјан е есенцијално масло добиени со дестилација на водена ароматична смола од дрвотоBoswelliaserrata . Босвеличата киселина која се наоѓа во смолата ги релаксира мускулите на лицето и ја олеснува на микроциркулацијата , што доведува до спречување на брчки и намалување на постоечките. Маслото од темјан содржи биоактивни компоненти кои ја хидрира и потхранува кожата и ? помогнува во борбата против знаците на предвремено стареење.Го подобрува дишењето на ќелиите што го прави најдобро етерично масло за зрела кожа , чувствителна и проблематична кожа .
Масло од пченичен никулец
Тоа еладно цедено масло, едно од најпочитуваните во козметичката индустрија, бидејќи со своите корисни хранливи и регенеративни својства , може да се најде во многу производи за нега на кожата . Го содржи најсилниот природен концентрат на витамин Е , што има седум пати повеќе од другите масла..
Маслото од јојоба
Маслото од јојоба е едно од најдобрите масла за нега на кожата . Тоа е речиси без мирис и без боја , и хемиската структура е слична на себум , па затоа е многу корисно за лекување и нега на осетлива кожа. Благодарение на киселината која се наоѓа во составот на маслото, погоден е за заштита на воспаление и воспалена кожа. Тоа е одличен крем за сите типови на кожа , ја стабилизира pHвредноста и ја регенерира кожата . Незаменлива состојка за подобрување на еластичноста на кожата .

 

Масло од темјан

 • Регенеративно дејство на кожата, ги намалува брчките и  лузнитеод акни
 • Ценети во козметиката за природен ефект на лифтинг и корекција на брчки
 • Делува како седатив , ја намалува анксиозноста, депресијата, нервната напнатост , главоболката , несоницата.
 • Го намалува воспалениетонаКроновата болест , артритис
 • Го зајакнува имунолошкиот систем преку стимулирање на активноста на леукоцитите
 • Има сладок, топол и длабок мирис кој го подобрува расположението и релаксира , идеален за медитација

Божествено масло

Темјанот е смола од дрвото Boswellia кое расте во Северна Африка, Блискиот Исток и делови од Азија. Маслото Либаноне добиено од сува дестилација на водна смола . Миризливот темјан отсекогаш се користи од страна на многу народи - за нејзините својства се познати по 5000 години. Првично се користел за пушење во религиозните обреди. Дури и Хипократ препорачувал џвакање ливан и мед, за кашлица и болести на белите дробови . Арапските докторите ја користат за да се запре крварење и лекување на рани. Таа беше пронајдена во гробницата на кралот Тут , а се споменува во приказната за Христовото раѓање , како подарок за еден од мудреците кои дојдоа да го видат новороденчето Спасител. Една од тајните на египетската кралица Клеопатрабиле маслото и темјанот преку која лицето давал впечаток на вечната младост и бесмртност.

Употреба на темјан во современата медицина

Клиничките студии кај луѓето покажаа убедлив резултат за  традиционалната употреба на темјан. Миризливите екстракти се ефективни кај пациенти кои страдаат од ревматоиден артритис , Кронова болест , улцеративен колитис и астма . Киселината во темјанот, една од главните компоненти,и покажува анти- туморнаактивност . Се работи преку голем број на механизми кои го спречуваат ширењето на клетките на ракот