Мени
Сoвети
 
 • немојте да ги миете забите непосредно пред или по земањето на исклучително кисела храна или пијалак
 • една шоља сок од свежа зелка на ден го штити желудникот од болести
 • секој ден јадете по два оброко овошје и три оброка зеленчук
 • јадете ги само посните делови од црвеното месо и не толку често
 • штетните бактерии во устата исчистетеги со четири лажици домашен јаболков оцет развреден со вода или чај од жалфија
 • лукот ја намалува опасноста од мозочен и срцев удар
 • пијте од 6-8 чаши вода дневно
 • ако страдате од стрес,вежбајте јога,пешачете,спортувајте
 • јогуртот го забрзува заздравувањето од пролив
 • лутата пиперка е добра против ракот на белите дробови
 • наглото губење натежината ја зголемува опасноста од појава на камчина во жолчката
 • слабите луѓе се помалку склони кон опасни болести
 • никогаш не си легнувајте лути
 • чајот од жалфије го спречува прекумерното потење
 • не јадете месо што било на собна температуре повеке од 2 часа
 • зелен и оштетен компир содржи токсини
 • тиквата,јаболката и морковите ја јакнат отпорноиста на организмот
 • 1 час пред спиење настојувајте светлината да биде придушена ,на тој начин ке му овозможите на мозокот да се отпушти
 • храната џвакајтеја полека и темелнио,бидејки тоа го олеснува варењето
 • наместо сол , на храната додајте ароматични тревки,лимонов сок или оцет
 • спанаќот, сувото горзје, гравот, сојата, интегралните житарки го подобруваат растењето на косата
 • почесто менувајтего сунѓерчето за миење садови
 • мрзливите црева раздвижетеги со неколку смокви, сливи, ленено семе, пченични трици, природен мед, домашен јаболков оцет и повеќе вода
 • ѓинкобилобата ги шири крвните садови и помага да не ви се прошират вените
 • магдоносот е добар за прочистување на бубрезите
 • семките од тиква и сончоглед содржат аминокиселина триптофан-природно средство против депресија
 • рано на утро испијте една-два чаши вода
 • научете се да користите зачински растенија(тревки,) со нив храната е повкусна и е поздрава
 • неколку денови во неделата одете на спиење порано од обично
 • грејпфрутот ги отстранува масните наслојки на артериите