Мени
Занимливости

Производи со најповеќе витамони,минерали и масла
Производи богати со бета-каротен (во 100гр)
-кајсија,сува 17,6
-праска сува 9,2
-морков 7,9
-кељ 4,7
-спанаќ-сиров 4,1
-кајсија сирова 3,5
-тиква 3,1
-диња 3,0
-блитва варена 2,2
-манго 1,3
-зелена салата 1,2
-брокула обарена 0,7
Производи богати со селен(mcg/во 100гр)
-бразилски орев 2960
-туна во вода 80
-туна во масло 76
-сончогледово семе 78
-остриги приготвени 72
-пилешки џигер приготвен 72
-интегрално пченично брашно 71
-бел лук 14
Исто така селенот го има во житариците од цело зрно(пченица...)
 Производи богати со витамин Д ( IE/во 100гр)
-јагула 4700
-сардела 1500
-сардина 1500
-харинга свежа 1500
-лосос 800
-скуша 500
-туна 200
Производи богати со калиум (мг)
-темна меласа(1/4 шола) 2400
-компир печен-среден 844
-диња(половина) 825
-авокадо (пола плод) 742
-блитва варена(пола шоја) 654
-сок од домати (1 шола) 536
-јогурт немасен (1 шола) 530
-лосос 100гр 490
-соја зрно варена (пола сола) 486
-кајсија сува 70-100гр 482
-сок од портокал свеж(1 шола) 472
-семка од тиква 60гр 458
-скуша 100гр 406
Производи богати со фолна киселина MCG
-пилешки џигер (готвен пола шола) 539
-сок од портокал свеж 136
-спанаќ цвеж,варен(пола шола) 130
-грав варен (пола шола) 120
-зрно соја варена (пола шола) 100
-авокадо (половина плод) 81
-леблебија варена (пола шола ) 70
-брокула свежа варена (пола шола) 53
-малини (пола шола) 33
Производи богати со Цинк (мг)
-острига-чадена 100гр 103
-острига сирова 100гр  63
-телешки џигер подготвен 100гр 7
-морски рак (месо варено во вода пола шола) 6
-мисиркино месо 100гр  5
-семка од тиква 30гр  3
Воглавно сите животински и пилешките меса имаат доста цинк.Многу житарки имаат по 4мг џинк по порција
Масни киселини (омега 3  во храна од морето мг во 100 гр)
-икра мешана врста 2345
-скуша атланска 2290
-харинга пацифичка 1658
-харинга атланска 1571
-скуша пацифичка  1441
-скуша шпанска 1341
-лосо 1355
-лосос црвен 1172
-ајкула 843
-острига пацифичка 688
-сабјарка 639
-гргеч 595
-пастрмка 568
-лигни 488
-морски ракови 480
-речен рак 173
Типови на масни киселини во масла
Масла                     заситени масти    моно незаситени    омега6   омега 3
Ленено                          9                               18                           16               57
Канола                           6                              62                            22               10
Соино                           15                              24                            54                 7
Ореово                        16                              28                            51                  5
Маслиново                14                              77                               8                  1
Масло од кикира     18                              49                             33                  0
Пченкарно                 13                              25                             61                  1
Шафранкино            10                               13                             77                  0
Сусамово                   13                              46                              41                   0
Сончогледово           11                             20                              69                   0
Убаво се гледа маслото пченкарно,шафранкино и сончогледовото имаат најповеке омега 6 масни киселини,а најмалку омега 3,што ги прави поопасни.Лененото и канола маслото имаат најдобар однос  омега6-омега 3.Маслиновото масло има најповеќе моно незаситени масти  кој го штитат срцето