Мени
Амино киселини
 

ARGININE POWER
Амино киселина за нормален раст

Аргинин е условно есенцијална аминокиселина потребна за нормален раст на мускулите, а кај децата за раст на коските. Аргининот ја подобрува функцијата на имунолошкиот систем, зарастување на рани, учевствува во метаболизмот на протеините и мастите. Неопходен е во продукција на хормонот за раст, го снижува холестеролот, го појачува бројот на сперматозоиди, подпомага создавање на колаген, ги штити ќелиите и го успорува процесот на стареење. Исто така е прекурсор за - nitrikoxid - супстанција која подпомага правилно функционирање на: кардиоваскуларниот, нервниот и имунолошкиот систем. Во раните триесетти години телото скоро во целост престанува да го произведува. Спортистите користат аргинин заради неговото влијание на зголемување на нивото за хормонот за раст. Аргининот е обавезен во терапијата против стерилитет, затоа што баш тој е најзастапената состојка во семената течност. За употреба кај деца, заради можно зголемување на растот, потребна консултација со доктор.

Начин на употреба: 1 до 2 капсули дневно, помеѓу оброци.
Состав 1 капсула: L-Arginin 800 мг.
Пакување: 100 капсули по 800 мг.
Цена:

......................................................................................................................................

AMINO 2002
Нова формула и супериорен квалитет

Аминокиселините се градиви елементи од кои што се составени протеините. Како што зградата е направена од цигли, секој протеин е составен од аминокиселини. Амино 2002 се аминокиселини од најквалитетен веј протеин, и со сигурност ќе станатваш најдобар пријател и сојузник во изградбата на цврсти, густи и максимално дефинирани и изразени мускули. Аминокиселините играат важна улога и во одвивањето на сите животни функции. Тие се составен дел на сите органи, и се неопходни за нивно правилно функционирање. Тука спаѓа и здравиот изглед на косата и кожата.

Начин на употреба: 3 до 4 пари дневно, најмалку по 3 таблети помеѓу оброци.
Пакување: 300 таблети 2000 мг – 1 таблета.

Цена:

......................................................................................................................................

L – CARNITINE
Согорувач на масти

Ultimate Nutrition ви го претставува карнитин во неговата најчиста форма која што може да ја најдете во понудата. Л Карнитинот го помага разлагањето на масните наслаги во телото и нивно согорување за енергија. Л Карнитинот го активира метаболизмот на мастите, го согорува наталоженото масно ткиво, го убрзува оправокот и благотворно влијае на срцевиот мускул. Незаменлив е во тренинзите кога треба да се намали масно ткиво од одреден дел од телото. Прав сојузник е за жени кои што сакаат да ја дотераат својата фигура а воедно да им останат облините тамо каде што сакаат. Л Карнитинот на Ultimate Nutrition во една супена лажица содржи дури 1000 мг. Карнитин и 10 мг. витамин Б5 (Pantothenic Acid) и не содржи воопшто шеќер. Витаминот Б5 е заслужен за опуштање енергија од хидратите и мастите и ја подобрува апсорпцијата на другите витамини.


Начин на употреба: 1 до 2 лажици дневно. 1 лажица 30 минути пред  тренинг, втората во текот на денот помеѓу оброци.
Состав на 15 мл: 1000 мг Л-Карнитин и 10мг витамин Б5.
Пакување: Шишенце од 355 мл.
Цена:

......................................................................................................................................

EXTREME AMINO
Спој на вкус и квалитет

Ако имате проблем со голтање на невкусни таблети аминокиселини, од сега може со задоволство да ги изедете. Ехтреме амино се аминокиселини од веј протеин со вкус на ванила. Добриот вкус не влијаеше на квалитетот, 0% масти, 0% јаглени хидрати, 100% аминокиселини.

Состав: 1500 мг аминокиселини во една таблета.
Пакување: 330 таблети
Употреба: 3 таблети 3 до 4 пати дневно помеѓу оброци.

Цена:

......................................................................................................................................

LIQUID AMINO
Брзината како адут

Течните аминокиселини на Ultimate Nutrition се од Whey Isolate и природно ензимско хидролизиран желатин. Whey Isolate е нај-извор на аминокиселини а желатинот е богат со аминокиселините пролин и глицин. Течните аминокиселини по својата сила се инфериорни во однос на оние во цврст облик. Меѓутоа Amino Liquid ја добива трката во леснотија и брзина на апсорбирање и им нема рамни кога се пијат после тренинг.

 

Начин на употреба: 4 супени лажици веданш после тренинг и пред спиење.
Состав: Whey Isolate и хидролизиран желатин. Вода, растителен глицерин, кристализирана фруктоза.
Вкус: Овошен пунч.

Цена:

......................................................................................................................................

GLUTAPURE BIOVOLUMIZING MICRONIZED FERMAPURE L – GLUTAMIN
Антикатаболик

Научните истражувања покажуваат дека глутаминот може да биде најмоќен и најпотентен природен градител на мускули. Преку 50% од аминкиселинскиот (базен) во мускулите е составен од глутаминот. Со користење на глутамин се зголемува синтезата на протеините а се намалува нивното разградување. Резултатот е, повеќе чиста мускулна маса. Ако нивото на глутамин во телото е ниок, тогаш телото позајмува од мускулите. Резултатот е губење мускулна маса, телото влегува во катаболична фаза, и почнува да се јаде само од себе. Глутаминот ја чува водата во мускулите и ја спречува дехидрацијата на ќелиите. Глутаминот на Ultimate Nutriton е од највисока класа, микронизиран, што гарантора најголема апсорција  и искористливост. Чистотата и квалитетот на глутаминот од  Ultimate Nutriton е потврден со (fermapure) технологијата, што значи дека е добиен со природна ферментација и не е вештачки и непрочистен, исто така третиран е со HPLC методата за дополнително потврдување на врвниот квалитет.

Начин на употреба: 2 до 3 пати дневно минимум по 5 – 6 гр. во чаша вода или сок на празен стомак. 1 доза обавезно да се земе после тренинг.
Состав: микронизиран Л-Глутамин – прашак.
Пакување: 400 гр. и 1 кг.

Цена:

......................................................................................................................................

AMINO BOLIC
Amino Bolic го нуди најдоброто од амино киселините за вашите мускули

Amino Bolic  е препарат од најнова генерација базиран на Леуцин, најмоќната аминокиселина за изградба и обнова на мускулатурата. Amino bolic при секое сервирање обезбедува 8 есенцијални амино киселини, плус Глутамин и Таурин. Најважното е тоа што во овој препарат има многу појачани дози на БЦАА како и до сега рекордно голема дневна доза  на леуцин која што оди дури до 6500 мг по сервирање. Amino Bolic телото на вежбачите го доведува до вистински анаболична состојба, ја подобрува обновата и растот на мускулатурата, го смалува заморот на мускулите, драстично го забрзува опоравувањето и моментално го започнува добивањето на квалитетна мускулна маса проследено со изразена дефиниција. Amino Bolic работи активно на добивањето на сила како и нејзино долготрајно одржување, помага при губењето на масти и ја подобрува енергетската состојба на вежбачот. Amino bolic е суплемент за секого, од вегетаријанци до луѓе алергични на протеини, од оние кои се изложени на долготраен стрес до оние кои се опоравуваат од тешки операции и повреди, од бодибилдери до атлетичари и маратонци, за секој кој што не зема доволно амино киселини, Amino bolic нуди се што е потребно.

Начин на употреба: за максимален Amino bolic ефект да се земат 7 таблети (едно сервирање) 15 минути пред трениниг.
Состав: на седум таблети 16,681 г. Амино киселини.

Цена: