Мени
РОГАЧ

 

Она што рогачот е толку посебен е тоа што тој е сличен на чоколадо и е поздрав и често, наместо чоколадо, може да се додаде во разни десерти. Да се ??земе само фактот дека рогачот е природно сладок, за разлика од какаото, кое е горчливо, па во десерт ќе додадете помалку или воопшто не додавате шеќер.
Рогачот исклучително корисен ефект врз дигестивниот систем. Ефикасно ги ублажува дијареата кај доенчиња и деца бидејќи тоа ја подобрува апсорпција на вода. За да се ??ублажат симптомите се препорачува 2 лажици прашок додадена на овошно пире. Подеднакво ефикасен и за возрасни.


Рогачот е ефикасно природно средство за намалување на шеќерот во крвта.
Рогачот помага во намалување на холестеролот. Една студија објавена во Потсдам, Германија 2002. беше откриено дека влакната од рогачот можат да го намалат ЛДЛ  холестерол во период од шест недели. Друга студија објавена во списанието "Растителна храна за човековаисхрана" од 2010 година во споредба на две групи на луѓе со висок холестерол. На крајот од четири недели, групата кои јадеарогач влакна имале пониски вкупни содржини на липопротеини и ЛДЛ.
Во прилог на овие предности, рогачот покажа извонреден цитотоксични својства. Во една студија објавена во март во списанието "растителна храна за човековаисхрана" рогачев микроб на брашно покажа одредена активност на рак на матката. Треба да се нагласи дека истражувањето е во повој и дека тие мора да бидат потврдени од страна на понатамошни студии.
Рогачот помага во искашлување, особено им ги олеснува овие проблеми на пушачите. Содржи активни состојки кои се ефикасни против астма, во случаи кога причината е алергиска астма. Една од придобивките на рогачоте што не содржи кофеин и е погоден за луѓето со висок крвен притисок.
Рогачот содржи галски киселина, која е позната по својот анти-алергиски и анти-бактериски ефект. Благодарение на големиот процент на калциум и фосфор, може да помогне во намалувањето на симптомите и намалување на ризикот од остеопороза, и покрај тоа што е добро за непцата, забите и коските.

ПОДГОТОВКА НА ОБРОЦИ ОД РОГАЧ

Семињата од рогач може да се јадат како ужина, и поради неговата сладост може да се конзумираат на ист начин целите парчиња. Брашното од рогач може да биде како какао прав, се меша во студено или загреано млеко.

Во Германија, печени семки се користат како замена за кафе, а во Шпанија печени семки измешани со кафе.Брашното од рогач е богато со растителни влакна и преку различни производи се препорачува за прв дневн оброк. Кога се комбинираат со пченично брашно се подготвуваат вкусен леб, палачинки и разни колачи. Можете да го користите рогачот и во  различни пудинзи и пити со убав вкус на  чоколадо.
Џем од смоква со рогач, така што на 1 килограм на смокви, додадете 350 гр шеќер, 50 гр на рогач, 300гр сливи, 1 мал лимон, 300 мл вода. Измијте ги смоквите и сливи, а потоа потопете ги со вода и се готви со додавање на сок од лимон за околу 30 минути. Исецкајте ги варените смокви и сливи и нанесете рогач и шеќери продолжете да ги готвите, мешајќи повремено за околу 45 минути, ако сакате, до 20 минути подолго.
Пудингод рогачи банана се подготвува без готвење, така да се земаат два мали банани и се пасираат за пире, а потоа додадете една лажица рогач, една лажица или две сок од портокал за вкус и лажица сецкани ореви. Се меша добро и се сервира во чаша.
Од рогачот се добива важен комерцијален природен стабилизатор и згуснувач кој се користи во печење, подготовка на сладолед, подготовките за преливи за салата и сосови, во производството на сирење и салама, конзервирана месо и производи од риба, сенф, желе, овошје пломби.
Во подготовката на чоколадо се користи како замена за какао во прав во сооднос
50%, а исто така, служи како згуснувач, но, исто така, за да се спречи кристализација на шеќерот. Рогач во прав  има голем број на предности во однос на какао во прав е добро познат како здраво чоколадо.